Staff

Meet our awesome team

School Management

HeadmasterMr Ian Ryan
Deputy HeadMr Mark Rushby
Phase Head (Senior / Int Phase)Mrs Debbie Hunt
Phase Head (Foundation Phase)Mrs Jenni McMinn

Headmaster's PA: Mrs Trish Quail
Admissions Secretary: Mrs Ronel Schmidt
General Secretary: Mrs Sue Evans
Bursar: Mrs Charlene Irwin
Bursar: Mrs Claudette Kulz 

Foundation Phase

Intermediate & Senior Phase

Grade R.1 Mrs Amanda Cawood (Grade Leader)
Grade R.2 Miss Shani Fuller 
Grade R Assistant Miss Terri Brukman

Grade 1.1 Mrs Wendy Blyth (Grade Leader) 
Grade 1.2 Mrs Caron van der Schyff
Grade 1.3 Mrs Cathy Altern
Grade 1.4 Mrs Karen Burger

Grade 2.1 Mrs Sharon Murcott
Grade 2.2 Mrs Janice Charles (Grade Leader) 
Grade 2.3 Mrs Angela Albrecht
Grade 2.4 Mrs Frances Bender

Grade 3.1 Mrs Jenni McMinn
Grade 3.2 Miss Lauren Cannone  
Grade 3.3 Miss Hanneke Oosthuizen (Grade Leader)
Grade 3.4 Miss Ashley Radue

Grade 4.1 Miss Ilne Pretorius 
Grade 4.2 Mrs Kylie Orchard-Zwets 
Grade 4.3 Miss Bevin Blight
Grade 4.4 Mrs Nikki Godfrey (Grade Leader)

Grade 5.1 Mrs Ruth Koopman (HOD)
Grade 5.2 Mr Shawn Batt (HOD) 
Grade 5.3 Mrs Tracey Coetzee (HOD) (Grade Leader) 
Grade 5.4 Mr Bruce Hopkins 

Grade 6.1 Mr Edward O'Sullivan (Grade Leader) 
Grade 6.2 Mrs Jane Foster (Grade Leader) 
Grade 6.3 Mr Peter Altern (HOD) 
Grade 6.4 Miss Kelly Godfrey

Grade 7.1 Mr Paul Miles
Grade 7.2 Mr Johan Botha 
Grade 7.3 Cindy Vine-Soanes (Grade Leader) 
Grade 7.4 Ms Althea Muller

Arts and Culture

Music (Part-Time)
Mr Martin Nosworthy

Music (Part-Time)
Mrs Pamela Wijnberg

Music (Part-Time)
Mr Chad Hendricks

Music (Part-Time)
Mrs Kerryn Torrance

Music (Part-Time)
Mr Wesley Robus

Arts & Culture
Miss Candice Williams

Library Assistant
Mrs Michelle de Villiers

Educational Support Unit

Remedial: Mrs Ruth Bosworth (Head of ESU)
Remedial: Mrs Lyn Vink
Remedial (Part-Time): Mrs Michelle Thompson
Enrichment: Mrs Robyn Walker

Occupational Therapy: Mrs Linda Porter
Speech Therapy: Mrs Jenni Reeves
Counseling (Part-Time): Mrs Gill Liprini
Life Skills Facilitation: Mrs Fran de Jager

Support Staff

Learnership (Foundation Phase) Miss Adrienne Louw HEAD LEARNERSHIP
Learnership (Foundation Phase) Miss Sherazahn Stewart
Learnership (Foundation Phase) Miss Nicole Stokell
Learnership (Foundation Phase) 
Miss Andrea Meyer

 

Learnership (IntSen Phase) Mr Bruce Anderson
Learnership (IntSen Phase) Mr Chris Rushby
Learnership (IntSen Phase) Mr Ben Wiley
Learnership (IntSen Phase) Mr Monray Poleman

Estate Manager
Mr Lindsay Halkett

Events Co-Ordinator
Mrs Debbie Slabbert

Tuckshop
(Outsourced - To be updated soon)